mychiptime.com

Cowtown Adult 5K - Most Participants

02/27/2010

Ft. Worth, TX

Cowtown Adult 5K - Most Participants

5K

Back to The Cowtown Main


  Race Date                            The Cowtown - Adult 5K

 February 27, 2010                Team Participation Results
                                            OPEN



     Finish Placeeam No  Team Name                          Finishers

                1 252    Lukes Locker Fort Worth BGO           48
                2 219    DR Horton                             45
                3 232    Rosemont Broncos                      36
                4  41    Larry North                           30
                5 285    Moni Locos                            25

                6 160    Cool Running                          23
                7 155    Lukes Locker Colleyville BGO          21
                8 295    Runnin' Crazy                         21
                9 331    Huguley Spirit of Women               21
               10 328    FLASH                                 20

               11 340    The T                                 20
               12 336    Sole Sisters                          19
               13 242    Big Feat                              16
               14 279    Lakeside                              16
               15 329    Fort Worth Sister Cities              15
               16 152    Healthy Soles                         14

               17 241    Baby Steps                            13
               18 320    2010 Cowtown Run                      13
               19 343    PPGH Pacers                           13
               20 262    The Sprinters                         12
               21 286    No Teacher Left Behind                11

               22 322    Binion                                11
               23 335    S.W.A.T.T. sprinters, walkers &       11
               24 398    Team Pattonair                        10
               25  15    Angry All Squatch Brigade              9
               26 174    First National Bank - Granbury         8

               27 261    Tata's and Tennies                     8
               28 266    Biggest Losers 2010                    7
               29 323    Carroll Family                         7
               30 400    The Air Suckers                        7
               31  93    IHM YAM                                6

               32 247    Harold's Buying Lunch                  6
               33 207    Two Left Feet                          5
               34 209    Will Run for Beer                      5
               35 294    Run Like a Fish                        5
               36 305    Team Leach                             5
               37 317    Suds buds                              5

               38 327    Femme Fatales                          5
               39  12    TEAM KERNAN                            3
               40 121    Team In Training                       3
               41  11    UNTHSC                                 2
               42  60    Ready 2 Run                            2

               43  14    Abilene Runners Club                   1
               44  76    Catholic Ninjas                        1

               45 203    The Herd                               1
               46 253    Marioni II                             1

                                          CORPORATE



     Finish Placeeam No  Team Name                          Finishers

                1   5    BNSF                                 175
                2   3    Alcon                                143
                3   1    Lockheed Martin                      108
                4  40    Bell Helicopter                       68
                5 151    E.O.G. Resources                      37

                6  42    NBC Telemundo                         31
                7 268    Buxton                                30
                8  45    XTO                                   22
                9 321    Arlington Fire                        19
               10 325    Dallas North                          18

               11  16    Ben E. Keith                          16
               12 324    County Pace Makers                    16
               13 399    Suddath Sabres                        16
               14 212    Arlington Parks & Recreation          15
               15 143    Fort Worth District Corp of           13
               16 397    RPGA                                  13

               17  70    ADP                                   12
               18 277    Hunt Oil                              12
               19 291    Raider Express / Andy Mattison        12
               20 337    SWA 5k'ers                            11
               21 341    TranSystems Corp                      11

               22 138    Cook Children's                       10
               23 333    MMA                                   10
               24 339    The Fort Worth Club                   10
               25 251    Linebarger Goggan Blair &              9
               26 210    Radiant Systems                        8

               27  38    North Hills Hospital                   6
               28  57    Magnificent 7                          6
               29 157    Team AUI                               6
               30 165    Team Shack                             6
               31 315    OCH Grapevine                          6

               32 245    EOG Resources  Tyler                  1

                                          MILITARY



     Finish Placeeam No  Team Name                          Finishers

                1 326    ESCO Facilities                       11


                                       PRIVATE SCHOOL

                                MOST PARTICIPANTS - ADULT 5K

     Finish Placeeam No  Team Name                          Finishers

                1 238    Trinity Valley                         6
                2 216    Covenant Classical                     1


                                         ELEMENTARY



     Finish Placeeam No  Team Name                          Finishers

                1 311    Westcreek Elementary                   5
                2 221    J.T. Stevens                           4
                3 228    Miller Elementary                      4
                4 215    Coder Elementary                       3
                5 223    Marine Creek Elementary                2

                6  79    Daggett Montesorri                     1
                7 197    Tanglewood Running Club                1
                8 211    Alice D Contrerras                     1
                9 226    McCall Elementary                      1
               10 287    Northbrook Elementary                  1


                                           MIDDLE



     Finish Placeeam No  Team Name                          Finishers

                1 234    Summer Creek                           7
                2 144    North Ridge Middle School              1
                3 222    Lucyle Collins Middle school           1
                4 240    Aledo Middle School                    1


                                         HIGH SCHOOL



     Finish Placeeam No  Team Name                          Finishers

                1 312    Alvarado High School                   9
                2 230    Plainview High School                  5
                3 229    Paschal High School                    3



   Results By RunFAR; www.run-far.com                                           03/01/2010













Results Question | Race Website

Results Powered By: